Pages

27 Nisan 2011 Çarşamba

Temizlik Yapmak Çok mu Zordur?


Kimi insanları anlayamıyorum ben cidden. Pislik içinde yaşamayı sevenler var sanırım ve bunlardan bir tanesi de benim ev arkadaşım olsa gerek. Tamam, öğrenci evi dediğin belki çok düzenli ve tertipli olmaz ama temiz olmalıdır bence.

Ev arkadaşımın ne kadar temizliğe düşkünlüğü var emin değilim, bence hiç yok. Tutulan ev eşyalı olduğundan neredeyse hiçbir masraf yapılmamış zaten. Ben ev tutulduktan bir veya iki sene sonra taşındım. Evin kendisinin bulaşık makinesi bile var ama benim ev arkadaşım tabak çanakları bulaşık makinesine koymak yerine evyeye koymayı tercih edenlerden. Herhalde bulaşık makinesinin kapağını açıp da içine yerleştirmek zor geliyor. Tezgah üzerinde ekmek dilimlediyse, ekmek kırıntıları kalır. Yemek pişirirken ocağa kirlendiyse, silinmez. Ne de olsa bunların hepsini daha sonra Homme Bleu yapar!

Hayır, yani benim aklım almıyor bunları. Diyelim ki yemek yaparken ocağın üzerine taştı biraz, o an havlu peçete ile silinse o bölüm çok mu zordur? Hem kirli kalmaz, hem de sünger ile sonradan silinirken zorluk yaşanmaz veya ekmek kesildiği zaman tezgah üzerinde, o ekmek kırıntıları toplansa tezgah üzerinden çok mu zordur?

Daha geçen gün temizledim mutfağı ve bu sadece 15 dakikamı aldı, dün sabahtan baktığımda bomba düşmüş gibiydi! Bulaşıkları yığmış hep evyeye! Bulaşık makinemiz olduğunu, içindeki bulaşıkların temizse boşaltıp da kirlileri koyabileceğini falan hatırlattım ama hâlâ bir şey yaptığı yok. Ancak da odasında sürekli ya arkadaşları ile konuşsun Skype üzerinden ya da World of Warcraft oynayıp dursun. Zaten odasından çıktığı da yok ve odası ne haldedir Allah bilir! O odada sigara içiliyor, yemek yeniyor ve bir de köpek yaşıyor. Ona seslendiğim zaman, odasından çıkarken ışığı kapatıp da öyle çıkıyor odasının halini görmeyim diye. Zaten kapısı biraz aralık kalsa, tüm eve çok kötü bir koku yayılıyor. Artık ne kadar pislik biriktiyse o odada bilemeyeceğim...

Dün bir arkadaşımla konuştuğumuzda da çok takılmamamı, ne güzel tüm evin neredeyse benim kullanım alanımda olduğunu, kısa sürede pırıl pırıl edebildiğimi söyledi. Doğru! Zaten 2 oda, 1 salon. Tuvalet, mutfak, salon, koridor ve kendi odamı temizlemem 1 saati ya buluyordur, ya bulmuyordur! Ev arkadaşım beni de biliyor zaten. Sevgilim olduğu zaman eve gelmesi ya da eve birilerini atmam sıkıntılı değil. Bunları düşününce "Aman temizlik de bunun dikeni oluversin!" diyorum da sürekli temizliği birisi yapınca bir süre sonra batıveriyor insana!

Niye "Temizlik imandan gelir." denildiğini şimdi daha iyi anlıyorum; benim ev arkadaşım gibi olan insanlar için!

4 yorum:

 1. insanın kendi yaşadığı yeri temizlemesi ayrıca bir ferahlık ve tatmin hissi de veriyor. Belli ki arkadaşın nasıl yapılacağını bilmiyor, daha önce hiç yapmamış. Bir işi hiç yapmamış ve tekniğini bilmeyen insanlar için o iş gözünde büyüyüverir, galiba onda da bu sözkonusu.

  YanıtlaSil
 2. Yok B., onunki tamamen tembellikten. Temizlik yaptığı zaman çok güzel yapıyor ve kaç senedir öğrenci evinde yaşıyor, bir de benden birkaç yaş büyük. Bu zamana kadar öğrenemediyse, bundan sonra hiç öğrenmesin bence :D Ama dediğim gibi; onun böyle bir durumu yok, tamamen tembellikten.

  YanıtlaSil
 3. çok sıkıcı bir ev arkadaşın varmış :) temizliğe birisini çağırmayı öner, sen onun ev arkadaşısın arkasını toplayan sevgili ya da hizmetçi değilsin.

  YanıtlaSil
 4. Onu da kabul etmiyor Adsız. Biz hemen temizleyiverirmişiz diyor ama bir şey de yaptığı yok. Sadece lafta işte...

  YanıtlaSil

Söyle söyle, çekinme! :)